Nauczyciel współorganizujący jest zatrudniany z mocy prawa jeżeli w klasie jest uczeń z orzeczeniem o niepełnosprawności (sprzężenie lub ASP) - więc nie ma podstawy do niezatrudnienia takiego nauczyciela lub zwolnienia tego obecnego bo tak wnioskuje rodzic lub tak zapisano w IPET.
Trochę tutaj pokutuje niewłaściwie zaimplementowana nazwa: nauczyciel wspomagający - co sugeruje, że jak nie trzeba bezpośrednio wspomagać to można takiego nauczyciela nie zatrudniać.
Natomiast w IPET można określić sposób funkcjonowania tego nauczyciela (współorganizującego) w klasie. Czy on ma być obecny przy uczniu i mu bezpośrednio pomagać, czy może ma po prostu funkcjonować w klasie i współorganizować (jak wynika z poprawnej nazwy tego stanowiska) kształcenie.
Osobiście uważam, że nauczyciel współorganizujący, który jest obecny w klasie to bardzo dobre rozwiązanie. Tacy nauczyciele powinni być w każdej klasie a nie tylko tam gdzie taką możliwość otwiera uczeń ze stosownym orzeczeniem i właściwy przepis. Kreujmy obecność takich nauczycieli jako szansę dla wszystkich uczniów a nie tylko jako "wspomaganie" tego jednego, bo nie dziwię się, że niektórzy rodzice mogą wnosić sprzeciw - wszak nie każdy czuje potrzebę przypięcia do dziecka "cienia". post został zmieniony: 13-11-2024 13:13:13 |